Pivot Forklift Boom PFB1-2600
Not Available For Sale
Quantity
Contact for price
General
Features
  • The boom extension is designed so that it cannot be pulled all the way out
  • Adjusts from 0 to 52 degrees
Note: Boom lift capacities depend completely on the forklift's capacity.
Specifications
Pivot Forklift Boom PFB1-2600
Metric
Manual telescope1500 - 2600 mm
Increment560 mm
Slip onto a fork designed with fork pockets154 x 58 mm
Fork pockets 366 mm